Carcassonne to mało znana gra planszowa, w każdym razie nie taka jak w gry w kasynie , ale którzy nie mają czego zazdrościć na poziomie nieznanym, z wyjątkiem być może ich bonus on line ... dowiedz się o tym w tej nowej recenzji w naszej encyklopedycznej rubryce.
Przetłumaczone i zaadaptowane z recenzji Jaya Tummelsona autorstwa Karin Lieber, 2019
Gra strategiczna, od 2 do 5 graczy, w wieku 10 lat i więcej.
Miasto Carcassonne w południowej Francji słynie z unikalnych rzymskich i średniowiecznych fortyfikacji. Gracze rozwijają dzielnice Carcassonne i umieszczają swoich zwolenników na drogach, w miastach, klasztorach i na polach. Umiejętności graczy w opanowywaniu terytorium, wykorzystując swoich złodziei, rycerzy, mnichów i rolników, określą zwycięzcę.
Skład gry
- 72 płytki z krajobrazem (w tym jedna z ciemnymi plecami) przedstawiające odcinki drogi, Klasztor miejski i pola
- 40 pionków 5 kolorów. Każdy pionek może być używany jako Złodziej, rycerz, mnich lub rolnik. Jeden z pionków każdego gracza w znaczniku wyniku gracza
- 1 tablica wyników używana do śledzenia wyników graczy
- 1 broszura zasad
Ogólny obraz
Gracze umieszczają płytki po kolei. Jednocześnie pojawiają się i rozwijają drogi, miasta, pola i klasztory. W tych ostatnich gracze mogą rozmieścić swoje pionki, aby zdobywać punkty. Gracze zdobywają punkty podczas gry i na końcu. Gracz, który zdobędzie najwięcej punktów po ostatecznym wyniku, zostaje zwycięzcą.
Przygotowanie
Umieść płytkę początkową twarzą do góry na środku stołu. Wymieszaj pozostałe płytki zakryte i ułóż je w kilka stosów zakrytych, aby wszyscy gracze mogli łatwo uzyskać do nich dostęp. Umieść tablicę wyników w pobliżu jednej krawędzi stołu, aby gracze mieli możliwość umieszczenia płytek na środku stołu.
Każdy gracz bierze wszystkie 8 pionków swojego koloru i umieszcza jeden jako licznik w dużym lewym dolnym rogu ścieżki, aby uzyskać wynik. Każdy gracz kładzie swoje pozostałe 7 pionków przed sobą na stole jako wkład.
Najmłodszy gracz decyduje, kto będzie pierwszym graczem.
Grom
Gracze na zmianę grają zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od pierwszego gracza. Gdy nadejdzie kolej gracza, musi wykonać następujące czynności w określonej kolejności:
- Gracz musi narysować i umieścić nową płytkę
- Gracz może rozmieścić jednego ze zwolenników swojej rezerwy na kafelku, który właśnie odłożył.
- Jeśli dzięki układaniu płytek drogi, miasta lub klasztory są gotowe, są teraz oznaczone.
Układanie płytek
Po pierwsze, gracz musi użyć płytki z jednego ze stosów zakrytej. Patrzy na nią, pokazuje ją innym graczom (aby mogli doradzić mu "najlepsze" rozmieszczenie płytek) i kładzie ją na stole, stosując następujące zasady:
- Nowa płytka (z czerwonymi obramowaniami w przykładach) musi być umieszczona z co najmniej jedną krawędzią wystającą poza wcześniej umieszczoną płytkę. Nowej płytki nie można po prostu umieścić w zacisznym rogu, jeśli jest poprzednia.
- Nowa płytka powinna być umieszczona tak, aby wszystkie segmenty drogi, miasta i działki nowej płytki pasowały do segmentów drogi, miasta lub Działki wszystkich sąsiednich płytek (klasztory są zawsze wypełnione prostymi płytkami).
- Układanie płytek: odcinki drogi i działki pokrywają się
- Odstępy między płytkami: segmenty miasta są takie same
- Układanie mozaiki : na jednej krawędzi odpowiada miasto,a na drugiej pole.
- Rozmieszczenie płytek: jest to niedopuszczalne umieszczenie, ponieważ krawędzie drogi i miasta nie są takie same.
W rzadkich przypadkach, gdy jedna malowana płytka nie ma legalnego umieszczenia (i wszyscy gracze się z tym zgadzają), gracz odrzuca płytkę z gry (po wyjęciu z pudełka) i wyciąga drugą.
Rozmieszczenie pionków-kibiców
Po umieszczeniu kafelka gracz może rozwinąć jeden ze swoich pionków, stosując następujące zasady:
- Gracz może zagrać tylko jeden pionek na turę
- Gracz musi wziąć go ze swojej rezerwy
- Gracz może go rozwinąć tylko na świeżo ułożonych kafelkach
- Gracz musi wybrać, gdzie rozmieścić pionka na kafelku:
- Złodziej na drodze.
- Rycerz w mieście
- Mnich w klasztorze
- Rolnik w polu - w jednej z podanych pozycji
Gracz nie może rozwinąć pionka na odcinku drogi, miasta lub pola, jeśli ten segment jest połączony z segmentem innej płytki (niezależnie od odległości), na której już znajduje się pionek (dowolnego gracza). Zobacz następujące przykłady:
- Możemy rozmieścić tylko rolnika, jeśli w połączonym segmencie miasta jest już rycerz.
- Twój pionek może być rozmieszczony tylko jako Złodziej, rycerz lub rolnik na małym polu, ale nie jako rolnik na dużym polu, ponieważ na połączonym obszarze pola jest już rolnik.
Gdy gracz rozwinie wszystkie swoje pionki, nadal gra płytki w każdej turze. Chociaż pionka nie można odwołać, pionki są zwracane graczom, Gdy zaznaczone są drogi, miasta i klasztory.
Ocena ukończonych dróg, miast i klasztorów
Droga zakończona
Droga kończy się, gdy segmenty drogi łączą się na obu końcach na skrzyżowaniu klasztoru miejskiego. Trasa jest również kompletna, jeśli łączy się w pętli. Wzdłuż drogi może być wiele segmentów.
Gracz, który znajdzie złodzieja na ukończonej drodze, zdobywa punkt za każdą płytkę na drodze (zlicza liczbę płytek). Gracz awansuje swój wynik na tablicy wyników o liczbę spacji równą liczbie zdobytych punktów.
Ukończone miasto
Miasto jest kompletne, gdy miasto jest całkowicie otoczone murem i nie ma przejścia. Miasto może mieć kilka segmentów.
Gracz, który ma rycerza w ukończonym mieście, zdobywa dwa punkty dla każdego segmentu miasta (policz liczbę płytek). Każda tarcza w segmencie miasta daje graczowi dwa punkty bonusowe. Wyjątek: gdy ukończone miasto ma tylko dwa segmenty, gracz zdobywa dwa punkty (a nie cztery).
Co się stanie, gdy na ukończonej drodze lub w mieście jest więcej niż jeden pionek?
Dzięki rozsądnemu rozmieszczeniu płytek możliwe jest, że na drodze będzie więcej niż jeden złodziej lub więcej niż jeden rycerz w mieście. Gdy dzieje się to na ukończonej drodze lub w mieście, gracz z największą liczbą złodziei (na drodze) lub z największą liczbą rycerzy (w mieście) zdobywa wszystkie punkty.
Gdy dwóch lub więcej graczy jest na równi z największą liczbą złodziei lub rycerzy, każdy z nich zdobywa łączną liczbę punktów na drodze lub w mieście.
Klasztor ukończony
Klasztor kończy się, gdy płytka, na której się znajduje, jest całkowicie otoczona płytkami. Gracz z mnichem w klasztorze zdobywa dziewięć punktów.
Powrót pionków do graczy
Po ukończeniu drogi, miasta lub klasztoru (i dopiero po tym) zaangażowane pionki są zwracane odpowiednim graczom. Renderowane pionki partyzanckie mogą być używane przez graczy jako wszyscy potencjalni kibice (Złodziej, rycerz, mnich, rolnik) w kolejnych rundach.
Gracz ma możliwość rozwinięcia pionka, oznaczenia drogi, miasta lub klasztoru i przywrócenia go w tej samej turze.
- Ukończ drogę lub miasto, umieszczając nową płytkę
- Rozmieszczenie złodzieja lub rycerza
- Zaznacz ukończoną drogę lub miasto
- Odzyskaj złodzieja lub rycerza
Ocena: autostrada, 3, Miasto 2 punkty.
Fermat
Powiązane pola nazywane są farmami. Farmy nie liczą się podczas gry. Istnieją tylko jako miejsca zakwaterowania chłopów, które są uwzględniane tylko w ostatecznym rankingu. Chłopi pozostają w segmencie pola, w którym są rozmieszczani w trakcie gry i nigdy nie wracają do graczy! Farmy graniczą z drogami, miastami i granicami dzielnic, w których rozgrywano kafelki.
KONIEC GRY
Pod koniec ostatniej tury gracza, po umieszczeniu ostatniego kafelka, gra się kończy. Wynik końcowy można wreszcie obliczyć.
Wynik końcowy
Po pierwsze, liczone są wszystkie niekompletne drogi, miasta i klasztory. Za każdą niekompletną drogę i miasto gracz, który ma łotra na drodze lub rycerza w mieście, zdobywa punkty za każdą niekompletną drogę lub odcinek drogi lub miasta. Tarcze zdobywają po jednym punkcie każdy. W przypadku niedokończonych dróg i miast z więcej niż jednym pionkiem kibica obowiązują zasady ukończonych dróg i miast w celu ustalenia, kto otrzymuje punkty. Za każdy niekompletny Klasztor gracz z mnichem w klasztorze zdobywa punkt za płytkę klasztoru i punkt za każdą płytkę wokół niego.
Chłopi zdobywają punkty dla miast-dostawców
Chłopi zdobywają punkty zgodnie z poniższym:
- Przyznawane są tylko ukończone miasta i dlatego są wykorzystywane do oznaczonych chłopów.
- Gospodarstwo rolnika musi graniczyć z ukończonym miastem, aby je zabezpieczyć. Odległość między rolnikiem a miastem nie ma znaczenia.
- Za każde miasto przyznane przez rolnika gracz, który je rozwinął, zdobywa cztery punkty, niezależnie od wielkości miasta lub farmy
- Rolnik może zaopatrzyć (i zdobyć 8 punktów) kilka miast sąsiadujących z jego farmą
- Kilka gospodarstw może zaopatrywać tylko jedno miasto. W takim przypadku gracz, który ma największą liczbę rolników w gospodarstwach zapewniających miasto, zdobywa punkty. Jeśli dwóch lub więcej graczy jest równych z największą liczbą rolników, każdy z tych równych z największą liczbą punktów otrzymuje cztery punkty
Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobędzie najwięcej punktów na koniec gry.
Alternatywna ocena chłopów
Powyższa metoda liczenia chłopów jest oryginalną metodą. Niemieckie edycje gry z października 2001 r. oceniają chłopów inaczej. Ta metoda obliczania nie została wprowadzona do angielskiej wersji gry przez wiele lat, chociaż jest to obecnie standardowa zasada. Przed rozpoczęciem gry upewnij się, że wybrałeś metodę liczenia głosów chłopów.
Farmy zdobywają punkty za miasta, które zapewniają
Za każde ukończone miasto sąsiadujące z gospodarstwem chłop zdobywa trzy punkty.
W gospodarstwie może być obecnych więcej niż jeden chłop. W takim przypadku gracz z największą liczbą chłopów na farmach zdobywa punkty. Jeśli dwóch lub więcej graczy jest równych z największą liczbą chłopów, każdy z nich otrzymuje najwięcej punktów.
Większość przykładów punktacji chłopów przedstawionych powyżej działa w ten sam sposób, z tym wyjątkiem, że liczone są zmniejszone punkty.
Oryginalny artykuł opublikowany na stronie fwtwr.com